“Active directory: 00000005: SecErr: DSID-03152612, problem 4003 (INSUFF_ACCESS_RIGHTS)” Hatası Nasıl Çözülür

Exchange Server ortamınız da, MBX silmek istediğiniz zaman aşağıda ki gibi bir hata alabilirsiniz.

Active Directory operation failed on XXX This error is not retriable. Additional information: Access is denied. Active directory response: 00000005: SecErr: DSID-03152501, problem 4003 (INSUFF_ACCESS_RIGHTS), data 0

Sonra -Force komutunu kullanarak işlemi EMS üzerinden tekrar denedim. (Çalışmayacağını varsaydığım zaman -Force komutu kullanmayı seviyorum)

Get-Mailbox Alias| Remove-Mailbox -Force

Komutu çalıştırdıktan sonra almış olduğum hata aşağıda gibi;

Hata iletisine detaylı şekilde baktığımız zaman, aslında almış olduğumuz hatanın bir yetkilendirme hatası olduğunu anlayabiliriz.

“Access is denied. Active directory response: 00000005: SecErr: DSID-03152501, problem 4003 (INSUFF_ACCESS_RIGHTS), data 0”

Bu tarz hatalar kolay bir şekilde çözülebilsede, her şeyden önce kullanıcıya hangi izinlerin verildiğini kontrol etmemiz gerekmektedir. Bu kullanıcı üzerinde Domain Admin, Enterprise Admin vb. gibi yetkiler var ise bu yetkileri kaldırmamız gerekmektedir.

Kontrol işleminden sonra, izinlerin devralınmasıyla ilgili bir sorun olabilir. Bunları kontrol etmemiz ve düzenlememiz için ADUC’a erişmemiz gerekmektedir.

ADUC’a eriştikten sonra sorun yaşadığımız kullanıcının, Security ayarlarına geliyoruz ve Advanced bölümünden tüm izinleri devralmasını sağlıyoruz. Daha sonra bu kullanıcının “Exchange Trusted Subsystems” üzerinde yetkisi olup olmadığını kontrol ediyoruz.

Bu işlemleri yaptıktan sonra kullanıcıyı silebiliriz. Ben silme işlemini EMS ile -Force komutunu kullanarak gerçekleştirdim.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: