Active Directory Domain Services Unable To Establish A Connection With Global Catalog

Active Directory FSMO role migration sonrası FSMO rollerini barındıran sunucuda “netdom query fsmo” çalıştırdığım zaman rolleri görüntüleyemiyordum, Domain Controller hizmetleri düzgün çalışıyordu ama Event Viewer üzerinden çok fazla hatalı LOG bulunmaktaydı.

Yapıyı şansa bırakamazdım ve ilgili sunucu üzerinde ADSI, ldp incelemelerini yaptım ve daha sonra LOG’larda dikkatimi 2092  ID dikkatimi çekti.

ADUC açarkende şu hata ile karşılaşabilirsiniz; naming information cannot be located because the specified domain either does not exist

This Server is the owner of the following FSMO role, but does not consider it valid. For the partition which contains the FSMO, this server has not replicated successfully with any of its partners since this server has been restarted. Replication errors are preventing validation of this role. Operations which require contacting a FSMO operation master will fail until this condition is corrected.

İkinci log ise aşağıdaki gibi;
Active Directory Domain Services was unable to establish a connection with the global catalog. 
 
Additional Data 
Error Value:
1355 The specified domain either does not exist or could not be contacted

Yapı üzerinde bir çok inceleme yaptıktan sonra kendimi Regedit'e teslim ettim ve Regedit üzerindeki yapılandırmaları inceledim. SysvolRed değeri üzerinde değişiklik yaptım 0 olan değeri 1 olarak değiştirdim ve sunucumu reboot ettikten sonra ilgili sorunlar düzeldi.

HKLM\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\Netlogon\Parameters
SysvolReady değerini 1 olarak değiştirdikten sonra sunucuyu reboot etmeniz gerekmektedir.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: