Alibaba Cloud, VMware Ürünlerine Giriş (ACVS)

Merhaba, bugün VMware’in hibrit ve çoklu bulut stratejileri hakkında konuşacağız. Bildiğiniz üzere vSphere, vSan, NSX vb. ürünlerini cloud ortamında kullanabilmekteyiz. VMC’yi AWS, Azure, Google Cloud VMware Engine (GCVE) için tanıtımları gerçekleşmişti. Şimdi ise 2020’nin son çeyreğinde gerçekleşen Alibaba Cloud VMware Solution (ACVS)’ı tanıtacağım.

Dünya çapında bir çok büyük şirket, Alibaba Cloud’u vizyonlu ve stratejik bir şirket olarak tanımlamakta.

Alibaba Cloud Nedir? – CENGİZ YILMAZ (cengizyilmaz.net)

Alibaba Cloud, Çin’deki en büyük bulut bilişim sağlayacısı ve Dünya’da dördüncü büyük bulut sağlayacısı olarak tanımlanıyor.

Alibaba Cloud, kuruluşların dijital dönüşümlerine yardımcı olmak için ve hibrit bulut çözümleri sunmak için VMware ile bir ortaklık içerisine girdiler.

Alibaba Cloud, Çin lokasyonu haricinde, Sydney, Singapur, ABD, Frankfurt ve Londra’da veri merkezleri bulunmaktadır.

Alibaba Cloud, Gartner’a göre dünyanın en büyük 3 IaaS sağlayıcısı arasında ve Çin’in en büyük genel bulut hizmetleri sağlayıcısıdır. Alibaba Cloud, esnek, uygun maliyetli ve güvenli çözümler sunmak için kendisini geliştirmeye devam etmekte.

Nisan 2020’de, Alibaba Cloud ve VMware Çin ve Hongkong bölgesi için Alibaba Cloud VMware Solutions yapısının kullabilirliğini açıklamıştı. Bu yapı müşterilerin mevcut vSphere tabanlı yapılarını, VMware Cloud Foundation Alibaba Cloud yapısına sorunsuz taşımalarını sağlamaktadır.

VMware tabanlı hibrit bulut tekliflerinde yaygın olduğu gibi, abonelik lisansına dayalı bir Capex’ten Opex tabanlı bir maliyet yapısına geçmenizi sağlıyor.

VMware, bu X-Dragon çıplak metal mimarisinde çalışan bir VMware SDDC (vSphere ve NSX tabanlı yazılım tanımlı veri merkezi) geliştirmek için Alibaba Cloud mühendisleriyle yakın bir şekilde çalışmakta.

X-Dragon yazılım sistemi, sanal özel bulut (VPC) ve EBS disk özellikleri sağlamak için X-Dragon çipi üzerinde çalışmakta. VirtIO-net ve VirtIO-blk standart arayüzleri aracılığıyla ECS bulut sunucularına ve ECS çıplak metal bulut sunucularına bu özellikleri sunuyor.

Monterey Projesi

VMware, VMworld 2020 etkinliğinde monterey projesi hakkında bilgiler vermişti.

Monterey projesi, on-prem yapınıza yatırım yapmak istemediğiniz zaman, Cloud ortamda olan yapınızı ölçeklendirebilmenizi sağlıyor.

Aslında bu olay X-Dragon projesine benziyor.

Olağanüstü Durum Kurtarma: ACVS’yi özel bulut yapılarınız için şirket içi iş yükleriniz için kullabilir ve durum kurtarma(DR) olarak yapılandırabilirsiniz. Bu DR çözümü VMware Site Recovery Manager’a dayalı şekilde ilerlemekte. Alibaba Cloud, DR yapıları şuan için sadece 9 bölgede hizmet vermekte.

Bulut geçişleri veya konsolidasyon. Belirli uygulamaları buluta geçirmek için bir kaldırma ve kaydırma yaklaşımıyla başlamak istiyorsanız ACVS sizin için doğru seçimdir. Belki de mevcut altyapınızı yenilemek istiyorsunuz ve iş yüklerinizi kolay ve güvenli bir şekilde yeniden konumlandırmanız veya taşımanız gerekiyor? Başka bir mükemmel senaryo, farklı vSphere tabanlı bulutların birleştirilmesi olacaktır.

ACVS Mimarisi ve Desteklenen VMware Bulut Hizmetleri

Aşağıdaki ACVS mimarisine ait bir görsel bulunmakta. Bu görsel ile ACVS mimarisini anlayabilirsiniz.

Alibaba VPC ağına bağlı NSX-T ile Alibaba sunucularına yüklenen VMware SDDC yığınına sahip Alibaba Cloud yapısını inceleyebilirsiniz.

Bu VPC ağı, müşterilerin şirket içi ağlarını bağlamalarına ve Alibaba Cloud’un yerel hizmetlerine doğrudan alışmalarına olanak tanımakta..

Tanzu Kubernetes Grid ile vSphere 7’yi kullanma avantajına sahip olabilirsiniz ve vRealize Automation ve vRealize Operations gibi VMware Bulut Yönetim Platformu’ndan mevcut araç setlerinden yararlanabilir.

AliCloud Virtual Edges’i VMware SD-WAN ile VeloCloud tarafından da dağıtabilirsiniz.

AliCloud Virtual Edge Deployment Guide – VMware SD-WAN 3.3

Bir sonraki makalemizde görüşmek üzere.

Bir Cevap Yazın

%d