Exchange Online’da EWS Artık Yenilenmeyecek ve Desteklenmeyecek

2018 yılında Microsoft, Exchange Web Services (EWS) ‘nin Exchange Online tarafında artık özellik güncellemesi almayacağını duyurmuştu ve tüm kullanıcılarını Microsoft Graph‘a geçmelerini tavsiye etmişti.

1 Ekim 2026’da Microsoft dışı uygulamalardan Exchange Online’a yapılan EWS isteklerini engellemeye başlanacağı duyurulmaya başlanıldı.

EWS’nin bu bileşenleri hizmette güvenlik güncellemeleri almaya devam edecek olsa da, ürün tasarımı ve özellikleri değişmeyecek. Bu değişiklik, Java ve .NET için EWS SDK’larına da uygulanacak.

EWS’nin kaldırılmasına dair bugünkü duyuruda, EWS halen üretim ortamlarında kullanılmak üzere kullanılabilir ve destekleniyor. Ancak, Exchange Online verilerine erişim sağlamak ve en son özelliklerden ve işlevlerden yararlanmak için Microsoft Graph’a geçmeniz tavsiye edilmektedir.

Bu değişiklikler yalnızca Microsoft 365 ve Exchange Online’a (tüm ortamlar) uygulanırken, Exchange Server’daki EWS’e herhangi bir değişiklik yapılmayacak. Ayrıca, Exchange Online’daki değişiklikler Windows veya Mac için Outlook, Teams veya diğer Microsoft ürünlerini etkilemez.

Uygulamaları Microsoft Graph’a Taşımak

EWS ile Microsoft Graph arasında birkaç özellik farkı olduğunu bilinmektedir ve aşağıda sıkça karşılaşılan bazı eksiklikleri bulunmaktadır:

  • Arşiv Posta Kutularına Erişim: Microsoft Graph üzerinden arşiv posta kutularına erişimi sunma üzerinde çalışılmaktadır ve ilerleyen zamanlar da güncellenebilir
  • Klasör İlişkilendirme Bilgisi / Kullanıcı Yapılandırması
  • Exchange Online Yönetimi:
  • Kamu Klasörlerine Erişim:

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: