Exchange Server 2019’da Neden 128 GB RAM’e İhtiyaç Duyuluyor.

Microsoft, Exchange Server 2019 için System Requirements tarafında RAM miktarını 128GB olarak yayınladı, hepimizin aklında neden 128GB gibi bir soru oluştu.

Aslında burda Microsoft tavsiye edilen RAM miktarı olarak belirtmiş 128GB RAM’i. Yani Siz daha düşük belleklede Exchange Server 2019 çalıştırabilirsiniz, Microsoft diyor ki daha fazla veriyi önbelleğe almak istiyorsanız RAM miktarını yükseltmeniz gerekmektedir, bunun için de tavsiye edilen RAM miktarını 128GB olarak duyurdu.

Peki, Exchange Server’da verileri ön belleğe almak size ne gibi avantajlar sağlayacaktır?

Verileri önbelleğe alma, daha hızlı posta kutusu erişimi ve aramalarıyla çok yönlü sunucu performansını artıracaktır, ancak kullanılan bellek miktarı sunucuya yüklediğiniz yüke bağlı değişiklikler gösterecektir.

Farklı Bellek İhtiyaçları

100 Mailbox çalıştıran Exchange Server 2019‘da 128 GB RAM’e ihtiyaç yoktur, gereksiz kaynak kullanımından başka bir şey değildir. Eğer Exchange Server 2019 için kaynak hesaplaması yapmak istiyorsanız Microsoft’un hazırladığı Exchange Server Capacity Calculator dosyasını aşağıdaki linkten indirebilirsiniz.

Download Exchange Server 2019 Capacity Calculator from Official Microsoft Download Center

Kullanmış olduğunuz RAM miktari 32,64 veya 128 GB olabilir, bu tamamen sizin sunucunuzda ki yüke bağlı şekilde çalışmaktadır. Exchange Server 2019’u önerilen RAM miktarından aşağıda çalıştırırsanız performans sorunları ile karşılaşabilirsiniz ve support hizmeti sırasında ağlayacak bir omuz bulamayabilirsiniz. 🙂

Exchange ürün ekibinin müşterilere ulaşmak istediği önemli fikir, modern yazılımın çok fazla bellek tüketmesidir. Kullanıcılar yüksek performans istiyor, her zamankinden daha fazla veri tüketiyor ve sunucular daha fazla işlevsellik sunuyor. Tüm bu yönler istenirken üreticiler de sizlerden CPU, I/O ve bellek istiyor.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: