Exchange Server Adres Defteri Oluşturma (ABP, GAL, OAB)

Merhaba, bu yazımız da Exchange Server 2010 SP2 ile hayatımıza giren Address Book Policy (ABP) den bahsedeceğim ve Exchange Management Shell (EMS) ile ABP create adımlarını göstereceğim.

Ortamınızda Exchange Server kullanıyorsunuz ve Bölge, şube, birim, domain bazından ayrı adres defteri oluşturmak istiyorsunuz, işte bu sırada devreye Exchange Server ABP devreye giriyor. Address Book Policy (ABP)nin çalışma mantığı anlatmak gerekirse eğer Global Address List (GAL) ve GAL Segregation olarak bilinen ve herkes için tek olan tüm ortamdaki kullanıcıları gösteren adres defterini birimlere göre ayırıyor.

Exchange Server Address Book Policy İçeriğinde Neler Vardır?

GAL (Global Address List)

Offline Address List (OAL)

Bir oda listesi. Bu oda listesinin odaları belirten özel bir adres listesi olduğunu unutmayın (Filtreleme Vardır). Yeni Dağıtım Grubu veya Set-DistributionGroup komutunda ki RoomList anahtarıyla oluşturduğunuz bir oda bulucu değildir.

ABP Kümesi

Aşağıda paylaştığım şema da olduğu gibi bir ABP içerisinde birden fazla GAL, Room List ve OAB olabilir.

Ben örneğimde AD üzerinde ki CustomAttribute2 değerini kullanarak işlem yapacağım. Öncelikle Adres defteri, Oda Listesi, GAL, OAB ve ABP oluşturacağız.

New-AddressList -Name “cengizyilmaz.net_AL” -RecipientFilter {((RecipientType -eq ‘UserMailbox’) -or (RecipientType -eq “MailUniversalDistributionGroup”) -or (RecipientType -eq “DynamicDistributionGroup”)) -and (CustomAttribute2 -eq “cengizyilmaz.net”)}
New-AddressList -Name “cengizyilmaz.net_Rooms” -RecipientFilter {(Alias -ne $null) -and (CustomAttribute2 -eq “cengizyilmaz.net”)-and (RecipientDisplayType -eq ‘ConferenceRoomMailbox’) -or (RecipientDisplayType -eq ‘SyncedConferenceRoomMailbox’)}
New-GlobalAddressList -Name “cengizyilmaz.net_GAL” -RecipientFilter {(CustomAttribute2 -eq “cengizyilmaz.net”)}
New-OfflineAddressBook -Name “cengizyilmaz.net_OAB” -AddressLists “cengizyilmaz.net_GAL”
New-AddressBookPolicy -Name “cengizyilmaz.net_ABP” -AddressLists “contoso.com_AL” -OfflineAddressBook “cengizyilmaz.net_OAB” -GlobalAddressList “cengizyilmaz.net_GAL” -RoomList “cengizyilmaz.net_Rooms”

CustomAttribute2 değerinde cengizyilmaz.net yazan kullanıcıları bulup, oluşturmuş olduğumuz ABP’nin atamasını gerçekleştireceğiz.

Get-Mailbox -resultsize unlimited | where {$_.EmailAddresses -match “cengizyilmaz.net”} | Set-Mailbox -CustomAttribute2 “cengizyilmaz.net”

Oluşturduğumuz ABP’yi tüm kullanıcalara atamak için ise aşağıdaki komut setini kullanabiliriz.

Get-Mailbox -resultsize unlimited | where {$_.CustomAttribute2 -eq “cengizyilmaz.net”} | Set-Mailbox -AddressBookPolicy “cengizyilmaz.net_ABP”

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: