Exchange Server Güvenlik Güncelleştirmesi ve Düzeltme Paketleri

On-Premises ortamda çalışan windows sunucularınızı güncel tutmak ve özellikle İnternete açık olarak çalışan Exchange Server sunucularının güncelleştirmelerinin zamanında yapmak her zamankinden daha önemlidir.

Exchange Server’a CU veya SU paketi geçmek evet zahmetli olsada sistemin güvenliği ve stabilitesi bu işlemi yapmamız şarttır. Microsoft’ta bu işlemleri kolaylaştırmak daha az zaman harcamak için sürekli Exchange Server’a yenilikler getirmektedir. HAFNIUM’dan sonra Exchange sunucularınıza update zamanında biraz zaman ayırmanız gerekmektedir 🙂

Microsoft Exchange Server SU güncellemeleri sunma şeklinde basit bir değişikliğe gitti.

Bundan önce yayımlanan SU paketleri run as administrator olarak açılmış CMD üzerinden kurulması gerekmekteydi. Evet, bir Windows Installer dosyası CMD üzerinden çalıştırmadığınız zaman da kurulum yapıyor ama önerilen kurulum yöntemi bu değil malesef.

Microsoft artık SU paketlerini iki farklı yöntem olarak sunmaya başladı.

Manuel kurulumlar için Otomatik olarak run as administrator olarak çalışan bir .exe olarak sunuyor

Otomatik kurulumlar için Windows Installer .msp dosyası olarak sunacak

.msp dosyasını Windows Update Kataloğı aracılığıyla yayınlamaya devam etmektedir.

Yeni EXE Paketi

Yeni SU .EXE olarak yayımlanıyor ve gerekli izinleri otomatik olarak devralıyor. Exe paketini başlattığınız zaman exe dosyası geçiçi klasöre ayıklanmaya başlıyor ve yükleme işlemi otomatik olarak başlatılıyor. Yükleme işlemi başarılı olsun yada olmasın, sonrasında geçici dosyaya ayıklanan dosyalar silinmektedir.

https://techcommunity.microsoft.com/t5/image/serverpage/image-id/370476i1C640A4B4BBE70C2/image-size/large?v=v2&px=999

Yükleme işlemi sırasında LOG dosyaları Exchange kurulum dizininde bulunan Logging – Update klasörü içerisinde tutulmaktadır. Yükleme dosyası Exchange Server kurulum dizinini yerini belirlemek için HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\ExchangeServer\v15\Setup altındaki “MsiInstallPath” kayıt defteri değerini sorgulamaktadır.

Exchange Server yükleme yolunu belirleyemezse, log dosyaları %temp%\Exchange Update\Logging altındaki msi ve exe alt klasörlerine yazılır.

Log dosyalarını yazamazsa, Uygulama olay günlüğüne bir özel durum kaydeder. Exchange Server SU veya HF yüklemesiyle ilgili herhangi bir günlük dosyası bulamazsanız, Olay Kaynağı olarak Exchange SU Yükleyicisi ile olaylar için Uygulama olay günlüğünü denetleyin. Bu olaylar, günlüklerin neden yazılamadığını göstermelidir.

Exe sarmalayıcısı tarafından günlüğe kaydedilen en yaygın olaylar şunlardır:

Log entry (What we log)Açıklama (Ne anlama gelir)
INFO: Copying temporary files to {0}.Geçici .msp dosyası geçici bir klasöre kopyalanıyor.
INFO: Deleting temporary files {0}.Ambalajı açılmış .msp dosyası yükleme öncesi/sonrası silindi.
INFO: Exchange Server Update is being installed..msp dosyasının yüklenmesi başlatıldığında gerçekleşir.
COMPLETED: The Exchange Server Update installed successfully.Exchange Server güncelleştirmesi başarıyla yüklendi.
ERROR: The extracted files could not be found at {0}.Paketi açılmış .msp dosyası bulunamadı ve bu nedenle yükleme başarısız oldu.
WARNING: The Exchange Server Update requires a reboot to complete installation.Yükleme başarılı oldu ve işlemi tamamlamak için yeniden başlatma bekleniyor.
ERROR: Exchange Setup couldn’t extract the contents of the patch file. More information: {0}.Geçici .msp dosyasının ayıklanması sırasında bir sorun oluştu. Bir özel durum iletisi de günlüğe kaydedilir.
ERROR: While installing the Exchange Server Update, error {0} occurred.Yükleme sırasında bir hatayla karşılaştı. Hata kodu günlüğe kaydedilir.

Komut Satırı Kullanımı

Yeni güncelleştirme paketi, bu Exchange güncelleştirmelerini katılımsız modda veya kendi otomasyonunuzun bir parçası olarak yüklemek için kullanılabilecek komut satırı parametrelerini destekler. İşte en yaygın olanları:

ParametreTarifMsiexec
/passive

Yüklemenin yalnızca bir ilerleme çubuğu gösterdiği katılımsız modu belirtir.Not: Güncelleme için yeniden başlatma gerekiyorsa, bu anahtarın kullanılması sunucuyu otomatik olarak yeniden başlatır.msiexec /p filename.msp /passive /l*vx
/silentSessiz modu belirtir – kullanıcı etkileşimi gerekmez. Not: Güncelleme için yeniden başlatma gerekiyorsa, bu anahtarın kullanılması sunucuyu otomatik olarak yeniden başlatır.msiexec /p filename.msp /quiet /l*vx
/helpKullanılabilir tüm parametreleri gösterir.msiexec /help

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: