Exchange Server, Office Online Server (OOS) Nedir, Nasıl Kurulur?

Office Online Server, kullanıcıların web tarayıcıları üzerinden Word, PowerPoint, Excel ve OneNote dosyalarını görüntülemelerini ve düzenlemelerini sağlayan Microsoft tarafından sağlanan bir sunucudur. OOS, SharePoint Server, Skype for Business Server ve Exchange Server dahil olmak üzere diğer Microsoft sunucu ürünleriyle entegre olabilen bir yapıya sahiptir.

Exchange Server ve Office Online Server arasındaki entegrasyon, kullanıcıların Outlook Web App üzerinden bir web tarayıcısında Office dosyalarını görüntülemelerine ve düzenlemelerine olanak sağlar. Bu, kullanıcıların e-posta eklerindeki Office dosyalarını indirmeden görüntülemesine olanak sağlar.

Exchange Server, bir e-posta ekini aldığında, dosyayı Office Web Apps Server‘a yönlendirir. Office Online Server, dosyayı işler ve bir web tarayıcısında görüntülenebilir bir hale getirir. Kullanıcı, eklenen dosyayı görüntülemek veya düzenlemek için ekli dosyayı tıklatabilir.

Office Online Server‘ın kullanılması, ekli dosyaları düzenleme yeteneğini geliştirir ve kullanıcılara bir Office istemcisine ihtiyaç duymadan belgeleri görüntüleme ve düzenleme yeteneği sunar. Bu özellik, çalışanların mobil cihazlardan veya bilgisayarlarından çalışmalarını kolaylaştırır.

Sonuç olarak, Office Online Server ve Exchange Server, kullanıcıların iş akışını daha esnek hale getirerek ve mobil ve uzaktan çalışmayı kolaylaştırarak birlikte çalışabilir. Bu iki sunucu hizmetinin entegrasyonu, Microsoft’un işbirliğine dayalı ve üretken bir çalışma ortamı oluşturmayı hedefleyen genel stratejisine uygun düşer.

  1. Farklı Platformlar Arası Düzenleme: OOS ile entegre olan Exchange Server, kullanıcıların herhangi bir cihazdan ve herhangi bir yerden e-posta eklerini düzenlemelerine olanak sağlar. Bu, kullanıcıların dosyaları yerel cihazlarına indirmeden veya Office uygulamalarına ihtiyaç duymadan çalışmasına olanak sağlar.
  2. Birlikte Düzenleme: OOS ve Exchange Server arasındaki entegrasyon, kullanıcıların aynı belgede gerçek zamanlı olarak birlikte çalışmasına olanak sağlar. Bu, ekiplerin daha etkili bir şekilde işbirliği yapmasına yardımcı olur.
  3. Güvenlik ve Uyumluluk: Exchange Server ve OOS entegrasyonu, kullanıcıların belgeleri güvende tutmalarını sağlar. Exchange Server, belgelerin güvenli bir şekilde saklandığı ve iletildiği bir platform sağlar. Aynı zamanda, Exchange’in DLP, e-Discovery ve saklama politikaları gibi özellikleri, belgelerin uygun şekilde yönetilmesine yardımcı olur.

Office Online Server (OOS) Nasıl Yüklenir?

Yükleme ve yapılandırılma işlemlerinden önce OOS için gerekli ön koşulları karşılamamız gerekmektedir.

Office Online Server’ı kurmak için aşağıdakilere ihtiyacınız olacaktır:

Kurulum işlemi için OOS dosyasını VLSC üzerinden download edebilirsiniz.

İndirme işlemi tamalandıktan sonra Powershell üzerinden aşağıdaki özellileri yüklememiz gerekmektedir, aşağıdaki özellik komutu Windows Server 2016, 2019 ve 2022 için geçerlidir.

Add-WindowsFeature Web-Server,Web-Mgmt-Tools,Web-Mgmt-Console,Web-WebServer,Web-Common-Http,Web-Default-Doc,Web-Static-Content,Web-Performance,Web-Stat-Compression,Web-Dyn-Compression,Web-Security,Web-Filtering,Web-Windows-Auth,Web-App-Dev,Web-Net-Ext45,Web-Asp-Net45,Web-ISAPI-Ext,Web-ISAPI-Filter,Web-Includes,NET-Framework-Features,NET-Framework-45-Features,NET-Framework-Core,NET-Framework-45-Core,NET-HTTP-Activation,NET-Non-HTTP-Activ,NET-WCF-HTTP-Activation45,Windows-Identity-Foundation,Server-Media-Foundation

Lisans anlaşmasını imzaladıktan sonra kurulum dizinimizi seçiyoruz ve kurulum işlemerine başlatıyoruz.

Kurulum işlemi tamamlandıktan sonra, Internal ve External DNS tanımlarımıza ihtiyacımız bulunmaktadır.

InternalDNSName: OOS.contoso.com

ExternalDNSName: OOS.contoso.com

WILDCARD sertifikamız bulunuyorsa sertifika üzerinde herhangi bir işlem yapmamız gerekmemektedir, normal şartlarda oluşturduğumuz DNS ismine göre ek bir sertifika ihityacımız bulunmaktadır.

Daha sonra EMS kullanarak aşağıdaki komutu çalıştırmamız gerekmektedir.

New-OfficeWebAppsFarm -InternalUrl “https://OOS.contoso.com” -ExternalUrl “https://OOS.contoso.com” -SSLOffloaded -EditingEnabled

OOS dağıtımını organizasyon seviyesinde yapmak istiyorsanız aşağıdaki komutu kullanabilirsiinz.

Set-OrganizationConfig -WacDiscoveryEndpoint “https://oos.contoso.com/hosting/discovery”

OOS dağıtımını mailbox seviyesinde yapmak istiyorsanız her mailbox sunucusu üzerinde tek tek aşağıdaki komutu çalıştırmanız yeterli olacaktır.

Get-MailboxServer | Set-MailboxServer EX01 -WacDiscoveryEndpoint “https://oos.contoso.com/hosting/discovery”

Bu işlemlerden sonra sunucuyu yada WebAppPool yeniden başlatmanız gerekmektedir.

Kullanıcılar OOS ile düzenleme işlemi yapmaları gerekiyorsa aşağıdaki komutla edit işlemini aktif hale getirebilirsiniz

Set-OfficeWebAppsFarm -EditingEnabled:$true

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: