Exchange Server White Space Nedir?

Exchange Server üzerinde bulunan veritabanlarınız büyüdükçe, aklınıza sürekli iki soru gelebilir: Database dosyasının total boyutu ve veritabanı üzerinde ne kadar kullanılabilir alan olduğu soruları gelecektir

Kullanılabilir MBX alanı, aslında White Space olarak adlandırılmaktadır. Microsoft aslında “White Space” kelimesinin doğru bir terim olmadığını söylüyor, White Space yerine “Kullanılabilir Yeni Posta Kutusu Alanı” olarak adlandırmaktalar.

Veritabanına posta kutuları eklendikçe, veritabanı bunları barındıracak şekilde boyutu artar. Veritabanı üzerinden üzerinden, veriler silindikçe veritabanı boyutunun küçülmesi beklenilir. Malesef daha önce ki Exchange Makalelerimde bahsettiğim gibi Exchange Server üzerinde oluşturulan veritabanları (.edb) boyutu küçülmemektedir, .EDB sadece genişlemektedir. Yan veritabanı üzerinden 20GB’lık bir veri sildiğiniz zaman DB boyutu 20GB azalmamaktadır.

Kullanılabilir Posta kutusu alanı (White Space) Nedir?

ECP üzerinden veya EMS kullanarak, kuruluşunuzda bulunan Exchange Server için yeni bir veritabanı yarattınız. Yeni oluşturduğunuz veritabanı üzerine başka veritabanında bulunan MBX’ları taşıyacaksınız, eski veritabanının boyutu 350GB olduğunu düşünelim ve siz tüm MBX’ları taşıdınız. Taşıma işlemi bittikten sonra doğal olarak veritabanı boyutunun 350GB olmasını beklediniz ama yeni veritabanı boyutu 150GB. Evet, Exchange Server üzerinde bulunan veritabanlarının boyutu küçülmüyor ama veritabanı içerisinde “Kullanılabilir Posta Kutusu Alanı / White Space” oluşturuyor.

100 GB veritabanı üzerinde bulunan MBX üzerinden 20GB’lık bir mail sildiğiniz zaman, veritabanı boyutu 80GB olarak tekrar hesaplanmamakta, veritabanı boyutu 100GB olarak kalır ve içerisinde White Space oluşturur. Aktif olarak kullanılan MBX’ların boyutu büyüdükçe database üzerinde oluşan White Space’ler kullanılır, White Space alanı tükenmedikçe veritabanı boyutu büyüme gerçekleştirmez.

Kullanılabilir Posta Kutusu alanı (White Space) nasıl bulunur?

Kullanılabilir posta kutusu alanı bulmak için EMS kullanmamız gerekmektedir.

Exchange Server üzerinde tek bir DB için sorgulama yapmak istersek aşağıdaki komutu kullanabilir;

Get-MailboxDatabase < DB Name> -status | Select-Object Server,Name,AvailableNewMailboxSpace

Tek sunucu üzerinde bulunan tüm veritabanları üzerinde sorgulama işlemi yapmak istersek aşağıdaki komut kullanılabilir;

Get-MailboxDatabase –Status –Server < servername > | Select-Object Server,Name,AvailableNewMailboxSpace

Ortamınızda bulunan tüm sunucular üzerinde bulunan veritabanları üzerinde sorgulama işlemi yapmak istersek aşağıdaki komut kullanılabilir;

Get-MailboxDatabase -status | Select-Object Server,Name,AvailableNewMailboxSpace

Ben kendi ortamımda bulunan bir sunucudaki tüm veritabanlarım için sorgu işlemi çalıştırdım;

[PS] C:\>Get-MailboxDatabase -Status | select Name,DatabaseSize,AvailableNewMailboxSpace

Name            DatabaseSize        AvailableNewMailboxSpace
----            ------------          ------------------------
Test01            23.25 GB (24,964,497,408 bytes) 123 MB (128,942,080 bytes)
Test02            25.88 GB (27,783,069,696 bytes) 184 MB (192,970,752 bytes)

Exchange Server Information Store servisinin çalıştırdığı posta kutusu veritabanı ve içinde barındırdığı White Space bu mantıkla çalışmaktadır.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: