How to Change eDiscovery PST Export Limit in Exchange Server (Exchange Online)

Exchange Server ve Exchange Online‘nın eDiscovery özelliği, belirli kriterlere uyan posta kutularını ve diğer veri türlerini bulmak için oldukça kullanışlıdır. Ancak, varsayılan olarak PST dışa aktarma limiti 10GB‘dir. Bu, büyük veri setleriyle çalışırken sorun olabilir. Bu makalede, bu limiti değiştirmenin yollarından biri olan Windows Registry üzerinde yapılacak değişiklikleri anlatacağız.

Arama sonuçları, eDiscovery aramasından elde edilen içerik kaynaklarına bağlı olarak posta kutularındaki ve ortak klasörlerdeki öğeleri içerir. Bu, arama sonuçlarını kuruluşunuzdaki insan kaynakları yöneticisi veya kayıt yöneticisi gibi diğer kişilere veya yasal bir davada muhalif danışmana dağıtmanıza olanak tanır. Arama sonuçları bir PST dosyasına dışa aktarıldıktan sonra, siz veya diğer kullanıcılar arama sonuçlarında döndürülen iletileri gözden geçirmek veya yazdırmak için bunları Outlook’ta açabilirsiniz. PST dosyaları üçüncü taraf eDiscovery ve raporlama uygulamalarında da açılabilir.

Uyarı: Registry değişiklikleri riskli olabilir ve yanlış bir değişiklik sistemde sorunlara yol açabilir. Değişiklik yapmadan önce mutlaka bir yedek alın.

eDiscovery Tool ile PST Export işlemi yaparken, her 10GB için ayrı bir PST dosyası oluşturmaktadır, her ürün ve servis’de Microsoft limitlendirmeleri olduğu gibi bu işlem için Microsoft tarafından uygulanmış limitler bulunmaktadır. Bu limitlendirme değerini değiştirmek için eDiscovery Tool’un çalıştığı bilgisayar üzerinde aşağıdaki adımları yapmanız yeterli olacaktır.

Not: İlgili işlem Exchange Server ve Exchange Online ürünleri için geçerlidir.

  • Regedit’i açıyoruz
  • Aşağıda belirtmiş olduğum yola gidiyoruz ve olmayan anahtarları belirtmiş olduğum yol üzerinde oluşturuyoruz.
  • HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Exchange\Client\eDiscovery\ExportTool
  • İlgili anahtarın için de String Value kaydı oluşturun ve isim (name) bilgisini “PstSizeLimitInBytes” olarak oluşturun
  • Değer bilgisine ise Byte cinsinden belirtmeniz gerekiyor. Örneğin: 8GB için “8589934592” girmeniz gerekiyor.

Aşağıda ki bilgiyi .reg olarak kaydettikten sonra çalıştırmanız yeterli olacaktır.

Windows Registry Editor Version 5.00 [HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Exchange\Client\eDiscovery\ExportTool] "PstSizeLimitInBytes"="8589934592"

Bu değişiklikten sonra Exchange eDiscovery Tool’un yeniden başlatılması gerekmektedir.

Bir Cevap Yazın

%d