How to Reset RDP and Admin Password Azure VM

Azure ortamında çalışan VM kaynaklarınız için çok hızlı ve kolay bir biçimde yeni bir yapılandırma ve parola resetleme işlemi yapabilirsiniz, aslında Azure servislerinin sunduğu çok güzel özelliklerden bir tanesi kolay yapılandırma ve yönetilebilirlik.

Lab ortamım için Azure Active Directory P2, Microsoft 365 E5 ve Azure üzerinde çalışan Windows 11/Server kaynaklarım bulunmakta. Bu sabah VM kaynaklarıma erişimedim küçük bir parola sorunu yaşıyordum, Microsoft Azure‘un yönetilebilirliği sayesinde RDP için yeniden hızlı bir yapılandırma yaparak sunucularıma erişim sağlayabildim.

Azure VM için Parola Resetleme Adımları

Azure Portal veya Azure PowerShell kullanarak hızlı ve pratik bir biçimde yeni bir parola oluşturabilmekteyiz. Azure portal’da oturum açtıktan sonra takip etmeniz gereken yol aşağıdaki gibidir;

Azure Portal – Virtual Machines – Help – Reset Password adımlarını takip ediyoruz, burada bizi Reset Password ve Reset Configuration only seçenekleri karşılamakta. Biz parola sıfırlama işlemi gerçekleştireceğimiz için “Reset Password” ile devam ediyoruz.

Azure Portal VM Pass Reset

Username ve Password bölümlerini gerekli bilgiler ile doldurduktan sonra Update butonunu kullanabiliriz.

Bu işlem için Azure PowerShell’de kullanabilirsiniz, Azure PowerShell için kullanmanız gereken satır aşağıdaki gibidir;

$SubID = "SUBID" 
$RgName = "RESOURCE GROUP NAME" 
$VmName = "VM NAME" 
$Location = "LOCATION"
 
Connect-AzAccount 
Select-AzSubscription -SubscriptionId $SubID 
Set-AzVMAccessExtension -ResourceGroupName $RgName -Location $Location -VMName $VmName -Credential (get-credential) -typeHandlerVersion "2.0" -Name VMAccessAgent

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: