Idle session timeout for Microsoft 365

Microsoft 365 portal bize yönetilebilirlik açısından kolay erişim sağlamaktadır, yönetilebilirlik açısından kolaylık sağlasa da bazı farkındalıkları göz önüne alarak kendi ortamlarımız için bir güvenlik çalışması yapabiliriz.

Microsoft 365 portal için oturum kapatılmadan önce Session Limit belirleyebiliriz, bu yapılandırma ile şirket verilerinizi korunmasına katkı sağlayabilirsiniz.

Not: Microsoft 364 IDLE Session Timeout 365Vianet ve Microsoft Almanya tarafında kullanılmamaktadır. Ayrıca masaüstü ve mobil uygular üzerinde etkili olmamaktadır.

Bir kullanıcı ayarladığınız boşta kalma zaman aşımı oturumuna ulaştığında, oturumunun kapatılmak üzere olduğuna dair bir bildirim alır. Oturumlarının açık kalmasını seçmeleri gerekir, aksi takdirde tüm Microsoft 365 web uygulamalarındaki oturumları otomatik olarak kapatılır.

Etkilediği uygulamalardan bazıları: Microsoft 365 web uygulamalarından Outlook Web App, OneDrive for Business, SharePoint Online, office.com veya başka başlangıç sayfaları, Office Online, Microsoft 365 Admin Center’ı desteklemektedir.

  • IDLE Session Timeout tarayıcı başına çalışmaktadır, Microsoft EDGE üzerinde bulunan etkinliğiniz, google Chrome üzerinde bulunan etkinlikten farklı şekilde çalışmaktadır.
  • IDLE Session Timeout etkinleştirildiğinde tüm organizasyon için etkili olmaktadır, kullanıcı ve grup ayrımı yapılmamaktadır. Bu işlem için Azure AD koşullu erişim kullanabilirsiniz.
  • Kullanıcılar için yapılandırılan süre boyunca portal üzerinde etkin olmaması gerekmektedir. Kullanıcı OWA üzerinde etkin SPO üzerinde etkin değilse tüm portallarda etkin olduğu kabul edilir.

Varsayılan olarak, boşta oturum zaman aşımı özelliği, diğer koşullar karşılandığında tüm cihaz türlerinde tetiklenir. Bu özelliğin yalnızca yönetilmeyen bir cihazda tetiklenmesi için uygun bir Azure AD Premium P1 veya P2 aboneliği gerekir. Ayrıca, Azure AD yönetim merkezinde bir koşullu erişim ilkesi eklemeniz gerekir.

Microsoft 365 Portal IDLE Session Timeout

Öncelikle 365 Portal üzerinde oturum açmamız gerekmektedir
Microsoft 365 admin center (office.com)

Settings – Org Settings – Security & Privacy – Idle Session Timeout adımlarını takip ediyoruz.

Burda değişiklik yapılması için değişikiği yapan kullanıcının Genel Yönetici, Güvenlik, Uygulama yönetici rollerine üye olması gerekmektedir.

Idle Session Timeout bölümüne geldikten sonra sağ tarafta açılan ek menü üzerinden değişikliğini yapabilmektesiniz.

Microsoft tarafından 1 Saat, 3 Saat, 6 Saat, 12 Saat ve 24 Saat hazır olarak gelmektedir, Custom (in minutes) bölümünden dakika bazında kendi yapılandırmalarınızda yapabilmektesiniz.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: