Microsoft Exchange Server’in Geleceği

Bugün Microsoft Exchange Server için bir duyuru gerçekleştirdi. Bu duyuruda On-Premises Exchange Server’ın geleceği hakkında bilgiler verdi ve ömrü ile alakalı endişeleri gidermek için teknolojiye yapılan yatırımları vurgulandı.

Microsoft daha önce abonelik sistemine dayalı Exchange Server yayınlayacağını duyurmuştu. Fakat Microsoft bugün Mart 2021’de gerçekleşen HAFNIUM saldırılarını da işaret ederek yeni Exchange Server sürümünün 2025 yılında yayınlanacağını duyurdu.

Microsoft ayrıca, Microsoft Exchange Konferansı (MEC) sanal formatta tekrar getirdiklerini duyurdu. MEC 13 – 14 Eylül 2022 tarihlerinde sanal ortamda gerçekleşecek.

2025 yılının ikince yarısında yayınlanacak olan Exchange sürümü Server, CAL lisansları gerektireceğini ve SharePoint, Procet Server sürümlerine benzer şekilde sadece yazılım güvencesi olan kullanıcılar tarafından erişilebilir olacak. Microsoft Volume Licensing – Microsoft Software Assurance

2024 yılının ilk yarısında Exchange Server’ın yeni ismi, özellikleri, gereksinimleri ve fiyatlandırmaları hakkında daha fazla ayrıntı verilecek.

Microsoft, Exchange Server 2013, 2016 ve 2019 için belirtilen geçerli destek tarihlerini koruyacak. Yeni yayınlanacak olan Exchange Server 14 Ekim 2025’ten sonra desteklenmeye başlanacak ve Modern Yaşam Döngüsü ilkesinde olacak. Modern Yaşam Döngüsü İlkesi | Microsoft Docs

Microsoft, tüm kullanıcılar Exchange Server 2019’a geçiş yapmalarını bir kez daha önerdi ve Exchange 2019 sunucularınıda sürekli güncel tutmamız gerektiğini bir kez daha hatırlattı. Bir sonraki Exchange Server sürümüne Exchange Server 2019’dan yerinde yükseltme yapma özelliği sunacağını duyurdu. (Mailbox taşıma işlemi gerekmeyecek)

Hybrid bir ortamınız varsa ve bütün MBX’leri Exchange Online ortamına taşıdıysanız son Exchange Server 2019 sunucunuzu son güncelleme sonrası kapatabilirsiniz.

Microsoft yeni Exchange Sürümünün yeni donanımlar üzerinde çalışacağını duyurdu. Özellikle Exchange Server 2019 RAM açısından oldukça masraflı bir sürüm olduğunu, bu nedenle Exchange Server 2019 kullanıcılarının aslında Exchange Server’ın yeni sürümüne rahatça yükseltebilirler. Yeni Exchange sürümü, Exchange Server 2019 için Cumulative Update’i gibi olabilir.

Microsoft’un On-Premises Exchange Server’ın basic authenticationdan uzaklaşmasını sağlamak ve Modern Authentication desteği sunmak için Exchange Server 2019 için belirlenen yolda devam etmesi muhtemel gibi duruyor. Tekrar hatırlatmakta fayda var 1 Ekim 2022’de Exchange Online üzerinde Basic Authentication kapanıyor.

Exchane Server 2019, Microsoft’un temel destek kapsamındaki tek sürümü olmaya devam edecek. 2025 yılında yeni sürüm yayınlanmasıyla beraber temel destek kapsamı son bulacak.

Hybrid ortamlar için yeni bir ECP panosu sunulacak. Bu pano üzerinde görüntülenen veriler LOG üzerinden yansıyacaktır. Exchange 2019 2023’un başlarında yayınlanacak

Bir Cevap Yazın

%d