Microsoft Intune’da Linux Cihaz Desteği Dağıtılmaya Başlandı

Microsoft, Ignite 2021’de Intune için Linux desteğini tekrar hatırlatmıştı. Bu desteğin 2022 yılının başlarında dağıtılmaya başlayacaklarını duyurmuşlardı.

Şuan global düzeyde Intune kullanıcıları Windows,Mac, iOS ve Android cihazlarını Endpoint Manager ile yönetebiliyor. Microsoft Endpoint Manager ile Linux cihaz yönetimini ve Linux cihazların Patch dağıtımını sağlamak için Linux desteği sağlamaya başladı.

Aslında her şey bir Twitter kullanıcısının Tweet’i ile duyuruldu. Microsoft Linux desteğini yavaş yavaş dağıtmaya başladı. Bu Microsoft Eko sistemi için mükkemmel bir güncelleştirme, çünkü sistem yöneticileri ortamlarında bulunan Linux dağıtımlarının patch yönetimini bu sayede kolaylaştırabilecek.

Aslında şuan için Asya ve Avustralya tenant yöneticileri tarafında kullanılabiliyor.

Dağıtım gerçeklşemeye başlasa bile henüz platfromların listesi Intune tarafında hazır değil.

Linux Cihazları için Azure AD Koşullu Erişim Desteği

Microsoft’un Linux iş istasyonu destek senaryosuyla ilgili olarak Ignite 2021 Kasım sürümünde açıkladığı konuları ele almak istiyorum. Azure AD, koşullu erişim ilkesi, BT yöneticilerinin kurumsal kaynaklara erişmeye çalışan orijinal kullanıcıları/cihazları tanımlamasına yardımcı olur.

Microsoft ekibi, Ignite 2021’deki sunumda bu süreç akışını anlamamıza yardımcı oldu.

  • Kullanıcı desteklenen bir Linux Masaüstü deneyimi bilgisayarından Microsoft Edge’deki Microsoft 365 çözümlerine (diğer adıyla ofis web uygulamaları) erişmeye çalışabiliyor.
  • Kullanıcılar, Linux masaüstü deneyimi bilgisayarları için Intune aracısını indirmeye ve yüklemeye yönlendirilir.
  • Linux cihazının Azure AD kaydı gerçekleşir. Linux PC kaydı, Azure AD cihazları dikey penceresinde kullanılabilir olacaktır.
  • Artık Intune uyumluluk kurallarını denetleyecek ve cihaz uyumluysa Azure AD Koşullu Erişim ilkesi kurumsal kaynaklara erişim sağlayacaktır.

Kayıt için kullanıcı deneyimini gözden geçirelim. Linux kullanıcılarının Microsoft Edge kullanarak Microsoft Teams web uygulamasına güvenli bir şekilde erişmesini sağlamak için Endpoint Manager aracılığıyla uygulanan koşullu erişim yapılandırmasını kullanabiliyor. Bir kullanıcı, önce cihazın güvenliğini sağlamadan Edge tarayıcısından Microsoft Teams’e erişmeye çalışırsa oturum açamaz.

Kullanıcı engellenmiyor, bunun yerine Linux için Microsoft Intune’u indirme işlemi boyunca yönlendirilmektedirBu kayıt, kuruluşun belirli şirket uygulamalarına erişim gibi kullanıcı üretkenliğini en iyi duruma getiren yapılandırmayı uygulamasına olanak tanımaktadır. Kayıt işlemi, risk ve uygulama tabanlı koşullu erişim ilkelerinin özellikle Linux uç noktasına bağlanabilmesi için kullanıcıyı otomatik olarak Azure Active Directory’ye kaydediyor.

Kayıt sürecinin son aşaması, cihaz dağıtımının ve diğer öğelerin şirket politikalarını karşıladığını doğrulayan uyumluluk değerlendirmesidir. Uyumluluk sorunları çözüldükten sonra, kullanıcı ilgili kurumsal kaynaklara tam erişime sahip olur.

Bir Cevap Yazın

%d