Microsoft “One Outlook” Block

Microsoft’un Windows 11 için geliştirdiği yeni web tabanlı Outlook istemcisi geçtiğimiz hafta sızdırılmıştı. Sızdırılan One Outlook istemcisi şuan sadece iş ve eğitim hesapları üzerinden çalışıyor.

Microsoft’un mail istemcilerininin geleceği Outlook web uygulamasına benzeyeceği aslında uzun zamandır konuşuluyordu ve sızdırılan One Outlook istemcisi WEB tabanlı olarak yayınlanacak.

Yeni Teknolojiler

OPX – OWA Powered Experiences: Diğer istemcilerin OWA için geliştirilen özellikleri kullanmasına izin veren bir yöntem olarak tanımlayabiliriz. Ayrıca OPX, EDGE ekibi tarafından geliştirilen WebView2 bileşenine bağlı olarak çalışıyor. WebView2 ise Teams 2.0 istemcisinin mimari anahtarı olarak görev yapmaktadır.

Microsoft SYNC Teknolojisi: Outlook Mobil (iOS ve Android) ve Mac için Outlook istemcileri tarafından Exchange Online ile etkileşim kurmak için kullanılan bir protokol olarak görev yapmaktadır.

Sızdırılan Bu Sürümü Ortamlarınızda Engelleyebilirsiniz

Microsoft MC376710 mesajı ile Microsoft’un resmi beta sürümünü yayınlayana kadar beklemelerini istedi ve gelecek haftalarda beta hakkında daha fazla haber vereceğini bildirmişti.

Microsoft, aynı zamanda One Outlook sızıntısını kullananların eşitlemesini engellemek için talimatlar yayınladı.

Engellemeyi yapmak için PowerShell ile Exchange Online’a bağlanmanız gerekiyor ve bir posta kutusunun Exchange ActiveSync gibi bir protokole erişmesini engellediğimiz gibi erişimi engellemek için “CasMailbox” komut setini kullanacağız.

Set-CasMailbox -Identity Cengiz.Yilmaz -OneWinNativeOutlookEnabled $False

Kuruluşunuzun tamamında One Outlook istemcisini engellemek için aşağıdaki komut setini kullanmanız yeterli olacaktır.

Get-ExoMailbox -RecipientTypeDetails UserMailbox -ResultSize Unlimited | Set-CasMailbox -OneWinNativeOutlookEnabled $False

Beta sürüm Microsoft tarafından yayınlandığında, engellemeyi kaldırabilmeniz için aşağıdaki komut setini kullanabilirsiniz.

Get-ExoMailbox -RecipientTypeDetails UserMailbox -ResultSize Unlimited | Set-CasMailbox -OneWinNativeOutlookEnabled $True

Bir Cevap Yazın

%d