PowerShell ile Exchange Server WhiteSpace Size Bilgisi Sorgulama

Merhabalar, kısa ama öz makale serimizde bugün exchange server üzerinde WhiteSpace Size bilgisi sorgulatacağız.

Bilindiği gibi Exchange Server üzerinde DB küçültme işlemi yaşanmamaktadır. DB küçültme işlemi için yeni DB oluşturmanız yada Defrag işlemi yapmanız gerekmektedir. Yapısı gereği Exchange Db sadece büyümeye müsait.

White Space yada diğer bilinen ismi Available New Mailbox Space konusunu daha iyi anlayabilmemiz için şu soruları çok önemli

  • Kullanıcı posta kutusu içinde bulunan gönderdiği yada aldığı postayı sildi.
  • Kullanıcının posta kutusu üzerinde archive projesi yaptık.
  • Kullanıcı işten ayrıldı ve Kullanıcı posta kutusunu bizler sildik.
  • Yada, Exchange organizasyonları içinde çok sık yapılan bir operasyonu yaptık ve kullanıcı posta kutusunu Y Exchange Database üzerinden Z Database üzerine taşıma yaptık.

Bu durumda ne olacak?

Sildiğimiz posta ve ekleri, sildiğimiz kullanıcı verisi yada arşivleme yapmış olduğumuz dosyalar olmadıkları halde Exchange Veri tabanı üzerinde yer işgal etmeye devam edecekler mi?

HAYIR! Bu verilerin her birisi Exchange Database üzerinde White Space yada diğer bilinen ismi ile Available New Mailbox Space olarak kazanılacak.

Exchange Server Database’inizde oluşan WhiteSpace’lerdeki SIZE bilgisini/bilgilerini aşağıdaki komutla görüntülebilirsiniz.

Get-MailboxDatabase -Status | select Name,DatabaseSize,AvailableNewMailboxSpace

SIZE bilgisinin/bilgilerinin yuvarlama olarak net bir rakam şeklinde ve sadece GB(Giga Byte) cinsinden gösterilmesini istiyorsanız, aşağıdaki komutu kullanabilirsiniz.

Get-MailboxDatabase -Status | sort name | select name,@{Name='DB Size (Gb)';Expression={$_.DatabaseSize.ToGb()}},@{Name='Available New Mbx Space Gb)';Expression={$_.AvailableNewMailboxSpace.ToGb()}}

WhiteSpace Size belirmek için aşağıdaki komutu kullanabilirsiniz.

Get-MailboxDatabase -Status | ft name,databasesize,availablenewmailboxspace -auto

Bir başka kısa ve öz makalemizde görüşmek üzere…

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: