Restore Deleted AAD User from Azure Active Directory

Azure Active Directory üzerinde bulunan bir kullanıcıyı yanlışlıkla silmiş olabilirsiniz, telaş yapmayın AAD üzerinde hesaplar hemen silinmemektedir. Bir hesabı devre dışı bıraktığınız zaman 30 gün boyunda Azure Active Directory üzerinde beklemektedir ve hesabı restore ettiğiniz zaman hesap ile ilişkiyi tüm veriler geri gelmektedir.

30 gün bekleme süresi default olarak tüm tenantlarda gelmektedir, siz isterseniz 30 gün bekleme süresi olmadan kullanıcı silme işlemi gerçekleştirebilirsiniz, kalıcı silme işleminden sonra Microsoft Support tarafından hesap tekrar aktif hale getirilemez.

AAD üzerinde iki tip silme işlemi bulunmaktadır;

Soft Delete: Yönetici bir kullanıcıyı portal üzerinden siler ve Grup üyelikleri, erişim izinleri ile birlikte Geri dönüşüm kutusunda 30 gün beklemede kalır, 30 gün sonunda kullanıcı otomatik olarak kalıcı olarak silinir.

Hard Delete: İlgili kullanıcı geri dönüşüm kutusundan silinir ve geri kurtarılamaz.

Silinmiş Kullanıcıları Geri Yükleme İşlemi

Silmiş olduğunuz kullanıcıları geri yüklemek istediğiniz zaman, Azure Active Directory üzerinde oturum açmanız gerekmektedir.

https://aad.portal.azure.com/

Portal üzerinde oturum açıktan sonra Kullanıcılar – Silinen Kullanıcılar adımlarını takip etmeniz gerekmektedir.

Silinen kullanıcılar bölümünde, kullanıcıların silindiği tarihi ve kalıcı olarak silineceği tarihleri görebilirsiniz.

Silinen Kullanıcılar bölümünde kullanıcıları geri yükleyebileceğiniz gibi 30 gün beklemeden kalıcı olarak silme işlemini de gerçekleştirebilirsiniz.

Ben “c” kullanıcısını tekrar aktif hale getirmek istiyorum bu işlem için “c” kullanısını seçiyoruz ve Kullanıcıyı geri yükle adımı ile işaretlediğimiz kullanıcıyı korunan bilgileri ile beraber tekrar aktif hale getiriyoruz.

Kullanıcıyı geri yükledikten sonra sağ üst bildirim köşeseinde geri yüklendiğini bildiren bir mesaj görüntülenmektedir.

Kullanıcıyı tekrar aktif hale getirdiğinizde kullanıcı silinirken ki lisans bilgisi geri aktif edilir ama tenant genelinde kullanılabilir lisansınız yoksa lisans kullanımlarınızda uyumsuzluklar yaşanabilir.

Geri yüklediğimiz “C” kullanıcısnı aktif kullanıcılar bölümünde görüntüleyebiliriz.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: