Son Exchange Server’ı Ortamınızdan Kaldırma

Hybrid Exchange Server yöneten şirketler, ortamlarında bulunan MBX’leri Exchange Online platformuna taşıdıktan sonra, mevcutta bulunan MS Exchange Server sunucularını kapatmak isterler, aslında hepimiz istiyoruz 🙂 Son sunucunun kaldırılmama sebebi, sunucunun etkin olduğu MBX özelliklerini yönetmek içindir.

Azure AD Connect Çalıştıran Kurumlarda, Recipient yönetimi yapmak için Exchange Sunucusuna İhtiyaç Vardı

On-Premises Active Directory ortamınızda ve Azure AD ile sync halinde olan nesneler için doğruluk kaynağı Local AD olarak kalmaktadır. On-Premises AD’den eşitlenen nesneler Azure AD tarafında salt okunur olarak yansıyordu ve sadece on-premises tarafta düzenleme yapılması gerekiyor

Bu durumdai yeni kullanıcı oluşturduğunuzda, oluşturulan kullanıcı hesabını On-Premises AD üzerinde oluşturulur, yeni hesap oluşturulunca Azure AD sync görevi başlatır ve yeni hesabı Azure AD tarafına yansıtır. Eşitlenen nesne üzerinde Attributes tarafında eksik bilgi var ise bu değeri tamamlamak için Exchange Online kullanamıyorsunuz, local sunucu üzerinde yapmanız gerekiyor. Bu işlemi ADUC veya ADSI üzerinde yapabilirsiniz ama Microsoft bu işlem için Exchange Server kullanmamızı önermektedir.

MS Exchange Server 2019 CU12 ile, PowerShell aracılığıyla MBX yönetimi yapmanıza sağlayan “Exchange Server Management Tools” rolü ile beraber geldi.

Microsoft “Yeni tool’u Domainde olan bir Windows Server üzerine yükleyerek, son Exchange sunucusunu kapatabilirsiniz” diyor. (Sunucuyu ortamdan silmeyin, kaldırmayın. Microsot’un yönergelerine göre kaldırma işlemi yapsanız bile, Microsoft sunucunuzu ortamdan kaldırmanızı önermemekte.)

Son sunucuyu KALDIRMAYIN. Sunucuyu kapatmayı seçebilir ve temizlemek için komut dosyasını kullanabilirsiniz, ancak KALKMAYIN. Sunucuyu kaldırmak, Active Directory’den yönetim aracı paketinin Exchange özniteliklerini yönetme yeteneğini bozan kritik bilgileri kaldırır.

Exchange Server Management Tools Nasıl Yüklenir

Güncel Exchange Server ISO’nuzu kurulum yapacağınız sunucuya mount ediniz.

Daha sonra mount ettiğiniz ISO içerisinden setup.exe’yi çalışştırın ve Management Tools seçeneği seçerek Next butonu ile devam ediniz.

İlgili işlemi Powershell ilede yapabilirsiniz. Mount ettikten sonra PowerShell ile kullanmanız gereken komut seti aşağıdaki gibidir. (Domain üyesi olmak zorunda.)

Setup.EXE /IAcceptExchangeServerLicenseTerms_DiagnosticDataOff /Role:ManagementTools /InstallWindowsComponents

Kullanabileceğiniz komut setlerini görebilmek için kullanmanız gereken komut seti aşağıdaki gibidir;

Get-Command -Module Microsoft.Exchange.Management.PowerShell.RecipientManagement

Exchange Server Management Tools yüklediniz ve Exchange Server sunucunuzu kapattınız, kullanabileceğiniz komut setleri aşağıdaki gibidir;

  • Set-mailUser, Get-mailUser, new-mailUser, remove-mailUser, disable-mailUser ve Enable-mailUser.
  • Set-MailContact, Get-MailContact, New-MailContact, Remove-MailContact, Disable-MailContact ve Enable-MailContact.
  • Set-RemoteMailbox, Get-RemoteMailbox, New-RemoteMailbox, Remove-RemoteMailbox, Disable-RemoteMailbox ve Enable-RemoteMailbox.
  • Set-DistributionGroup, Get-DistributionGroup, New-DistributionGroup, Remove-DistributionGroup, Disable-DistributionGroup ve Enable-DistributionGroup (Upgrade-DistributionGroup hariç).
  • Get-DistributionGroupMember, Add-DistributionGroupMember, Remove-DistributionGroupMember ve Update-DistributionGroupMember.
  • Set-EmailAddressPolicy, Get-EmailAddressPolicy, New-EmailAddressPolicy, Remove-EmailAddressPolicy ve Update-EmailAddressPolicy.
  • Set-User ve Get-User

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: