Windows 10 sistemlerin Windows 11 Yükseltmesini Engelleme

Merhaba, biliyorsunuz ki Microsoft Windows 10 yayınladığında bu son işletim sistemi olacak ve sadece Windows 10 güncelleme alacak diye duyurmuştu. Ama işler microsoft’un düşündüğü gibi olmadı, gelişen teknolojiler Microsoft’un Windows 11‘i yayımlamasına sebebiyet verdi diyebiliriz. Windows 11 daha hızlı ve daha iyi bir görsel ile yayımlandı tabi ki en önemli özelliği güvenlik ve TPM aygıt desteği.

Kurumsal firmalar da İstemcileriniz, yazılımlarınız ortamınız Windows 11 geçişine hazır olmayabilir, Microsoft Windows 11’i duyurduğunda kimseyi bu işletim sistemine geçmesi için zorlamayacağız demişti ve dediği gibi oldu Windows 11 yükseltmesini engellemek için GPO ve Regedit değerleri paylaştı.

BU işlemleri Local Policy üzerinden yapabildiğiniz gibi Domain Policy üzerinden de yapabilmektesiniz. Domain policy üzerinden yapabilmeniz için öncelikle Kasım 2021 güncellemelerini yüklemeniz gerekmektedir, Kasım 2021 güncellemelerinden sonra .ADMX güncellemeleriniz yapmanız gerekiyor. .ADMX güncellemeleri için gerekli linki aşağıda paylaşıyorum.

Create and manage Central Store – Windows Client | Microsoft Docs

İlgili update işlemlerini gerçekleştirdikten sonra Group Policy Management üzerinden yeni bir Policy oluşturuyorsunuz ve düzenlemeye başlıyoruz.

Computer Configuration > Administrative Templates > Windows Components > Windows Update > Windows Update for Business

Windows Update For Business Altında bulunan “Select the target Feature Update version” nesnesini açıyoruz ve enabled duruma getiriyoruz.

Sonrasında ise hangi sürümün üstüne çıkmasını engellemek istiyorsak, o sürüme ait işletim sistemini ve sürümünü yazıyoruz.

Prodoct Version kısmını boş bırakıp sadece Target version değerini yazarsanız mevcut işletim sistemi üzerinde kurulu olan sürüm için geçerli olacaktır.

Regedit ile Windows 11 Engelleme

Windows 11 sistemini GPO ile değil Regedit ile de engellebilirsiniz. Regedit üzerinde tecrübeniz bulunmuyorsa size önerim yapacağınız işlemlerden önce regedit anahtarlarınız bir yedeğini almak olacaktır.

HKEY_LOCAL_MACHINE > SOFTWARE > Policies > Microsoft > Windows > WindowsUpdate

Burda ProductVersion, TargetReleaseVersion ve TargetReleaseVersionInfo anahtarları bulunmuyorsa bunları siz ekleyebilirsiniz.

ProductVersion anahtarını REG_SZ olarak ekledikten sonra kalmak istediğiniz işletim sistemini yazabilirsiniz.

TargetReleaseVersion anahtarını REG_DWORD olarak ekledikten sonra “1” değerini girmeniz gerekiyor.

TargetReleaseVersionInfo anahtarını REG_SZ olarak ekledikten sonra işletim sistemi sürümünü girmeniz gerekiyor.

Bu adımları tamamladıktan sonra Wİndows11 yükseltmesini regedit ile engellemiş olursunuz.

Bir Cevap Yazın

%d