Windows AutoPatch Nedir? AutoPatch ile Güncelliğinizi Koruyun.

Microsoft her ay düzenli olarak güvenlik güncellemeleri yayınlayarak, bilinen veya bilinmeyen zaafiyetleri kapatmak. Aslında burda yaşanılan kötü durum kullanıcıların Update yapmıyor olmasından kaynaklanmaktadır. Bunun için Microsoft Nisan 2022’de AutoPatch hizmeti duyurdu ve Temmuz 2022’de E3 ve E5 lisans kullanıcılarının genel kullanıma sundu.

Autopatch ile Windows ve Office Üürünlerinizin yama yönetimini yapabileceksiniz. Eğer bunun için uygun bir lisansınız bulunuyorsa “Endpoint Manager” üzerinden gerekli ayarları yapabilirsiniz.

Windows Autopatch, bir varlıktaki uç noktalar arasındaki farklılıkları algılayabilir ve dinamik olarak 4 test halkası oluşturabiliyor. Bu halkalar, bir kuruluştaki tüm çeşitliliği temsil eden cihaz gruplarıdır.

Yukarıdaki diyagram test halkalarının ilişkilerini anlamak için yararlı olsa da, aşağıda halka popülasyon büyüklüğündeki fark gösterilmektedir. ‘Test halkası’ minimum sayıda temsili cihaz içerir. ‘İlk’ halka biraz daha büyüktür ve yönetim altındaki tüm cihazların yaklaşık% 1’ini içerir. ‘Hızlı’ halka, uç noktaların yaklaşık% 9’unu içerir ve geri kalanı ‘geniş’ halkaya atanır.

Bu halkaların popülasyonu otomatik olarak yönetilir, böylece cihazlar gelip geçtikçe, halkalar temsili örneklerini korur. Bununla birlikte, her kuruluş benzersiz olduğundan, belirli cihazları bir halkadan diğerine taşıma yeteneği kurumsal BT yöneticileri tarafından korunur.

Aşamalı güncelleştirme dağıtımı

Halka popülasyonlarını seçme yeteneği, Autopatch aşamalı bir güncelleştirme dağıtımı kullandığından önemlidir. Güncellemeler ‘test’ halkası cihazlarına yüklenir ve bir doğrulama döneminden sonra, bir test süresi için bir sonraki halkaya ilerlerler ve bu şekilde devam ederler.

Kalite güncellemeleri – güvenlik, ürün yazılımı ve diğer ‘temel’ işlevlerle ilgilenenler nispeten hızlı bir şekilde kullanıma sunulur.

Özellik güncelleştirmeleri – Kullanıcı arabirimlerinde veya kullanıcı deneyiminde değişiklikler içerebilecek güncelleştirmeler daha yavaş kullanıma sunulur. Her halkaya 30 gün süre verilir, böylece kullanıcılar yazılımla etkileşime girme ve otomatik olarak algılanamayan sorunları bildirme fırsatına sahip olurlar.

Herhangi bir Windows Autopatch güncelleştirmesiyle ilgili sorunlar ortaya çıktığında, düzeltme gelecekteki dağıtımlara dahil edilir ve uygulanır ve hiçbir BT yönetici ekibinin kolayca çoğaltamayacağı bir proaktif hizmet düzeyi sağlar. Autopatch daha fazla güncelleme sunduğundan, yalnızca daha iyi hale gelir.

Durdurma, geri alma ve seçicilik

Yukarıdaki özellikler nedeniyle sorunlar nadiren ortaya çıksa da, Windows Autopatch’in kullanıcıları üretken tutmak için 3 temel yeteneği vardır. Birincisi ‘Durdur’ özelliğidir – kararlılık hedefleri karşılanmadıkça güncellemeler halkadan halkaya geçmez – ve güncellemeler müşteriler tarafından da durdurulabilir. İkincisi ‘Geri Alma’ özelliğidir – cihazlar güncellendikten sonra performans hedeflerini karşılamazsa, güncellemeler otomatik olarak geri alınabilir. Üçüncüsü, ‘Seçicilik’ özelliğidir. Bu, bir güncelleştirme paketinin bazı bölümlerinin iletilmesine ve hedefe yönelik performans göstermeyen bölümlerinin seçili ve otomatik olarak durdurulmasına veya geri alınmasına olanak tanır.

Raporlama

Uç noktaları uygun ölçekte yönetmek görünürlük gerektirir. Windows Otomatik Düzeltme eki raporlama ve mesajlaşma özellikleri, güncelleştirme durumuna, cihaz durumuna ilişkin görünürlük sağlamak ve mülkünüzün tamamı hakkında içgörüler sunmak üzere tasarlanmıştır.

Windows Otomatik Düzeltme İleti Merkezi’nde zamanlamalar, güncelleştirme durumu ve Windows Otomatik Düzeltme Eki ekibinden gelen ayrıntılar hakkında bilgi bulunur. Raporlama, güncelleme uyumluluğunun yanı sıra cihaz ve uygulama performansı hakkında veriler sunar.

Windows Otomatik Düzeltme eki ve içiniz rahat olsun

Kolaylık, güvenlik ve verimliliğe odaklanan Windows Autopatch, BT yöneticilerine gönül rahatlığı sunmayı amaçlamaktadır. Mühendislerimiz, kurumsal BT uzmanlarının dikkatlerini başka bir yere odaklayabilmeleri için güncelleme sürecini optimize etmeye ve “boşlukları” daraltmaya kendini adamıştır. Windows Autopatch’in tanıtımı, App Assure vaadi ile birlikte, umarım yöneticilerden ve kullanıcılardan yeni değer yaratma ve ilham alma yollarına izin verecektir.

Windows Autopatch’i kullanmaya başlama

Genel kullanıma sunulduğunda, Windows Autopatch’i kullanmaya başlamak kolay olacak şekilde tasarlanmıştır. Windows Autopatch, Windows Enterprise E3 veya üzeri için bir lisans gerektirir. Uç nokta yönetimi açısından bakıldığında, ana önkoşul Intune veya ortak yönetimdir – daha ayrıntılı bilgiler hizmet lansmanına daha yakın bir zamanda sunulacaktır.

Hizmet, Windows Otomatik Düzeltme ile çalışacak şekilde yapılandırıldıklarını görmek için Intune, Azure AD ve Kurumlar için Microsoft 365 Uygulamaları’ndaki ilgili ayarları denetleyen yerleşik bir hazırlık değerlendirme aracına sahiptir. Herhangi bir ayar “hazır değil” olarak ortaya çıkarsa, hizmette sorunların nasıl çözüleceğine ilişkin tıklama talimatları bulunur.

Değerlendirme ‘hazır’ olarak geri döndüğünde, kayıt, hizmet şartlarını kabul etmekten ve idari kişilerinizi eklemekten oluşur. İlkeler ve gruplar otomatik olarak tanımlanır. Hangi cihazların kayıtlı olduğunu seçme veya zil sesi üyeliğinizde ince ayar yapma şansına sahip olacaksınız ve ardından Windows Autopatch kullanıma hazır hale gelmiş olacak.

Bir Cevap Yazın

%d