Windows Server 2019 RDS Temp Profile

Windows Server 2019 üzerinde çalışan RDS Farm yapınız bulunuyorsa ve kullanıcılarınız profillerini görüntülerken temp profil üzerinde oturum açılması gibi bir sorun ile karşılaşabilir.

“This problem can often be gixed by signing out of your account and then signing back in. If you don’t sign out now, any files you create or changes you make will be lost.”

Öncelikle bu hata RDS sunucusu ile Active Directory sunucusu arasındaki yaşanılan iletişim probleminden kaynaklanmaktadır. Bu sorunun kesin çözümü için Active Directory sunucunuzda oturum açtıktan sonra sunucu üzerinde kontroller sağlamanız gerekmektedir.

Benim yaşadığım bir problem sırasında Active Directory sunucusunun sürekli kurtarma ekranında güvenli mod olarak başlatıldığını görüntülemekteydim. AD sunucusu her reboot işleminde otomatik olarak güvenli modda başlıyordu ve buda DC’ye bağlı olan tüm servislerin hatalı çalışmasına sebep oluyordu.

Active Directory Sunucusu Sürekli Güvenli Modda Başlatılıyor.

Bu sorun öncelikle Sistem Configuration ekranına gelmemiz gerekiyor. Run üzerinde “msconfig” çalıştırmanız yeterli olacak.

msconfig

Boot menüsüne geliyoruz ve safe boot seçeneği ile Active Directory Repait seçeneğinin işaretli olduğunu görüyoruz. Bu sorun genelde Veeam ile Restore edilen Active Directory sunucularında veya kontrolsüz repair işlemleri sonrası ortaya çıkmaktadır.

Safe boot ve Active Directory Repair seçeneğinde işaretli olan tikleri kaldırdıktan sonra sunucuyu reboot etmemiz yeterli olacaktır.

Active Directory sunucusu normal şekilde başlatıldıktan sonra RDS sunucumuzda yapmamız gereken işlemler için RDS sunucusuna bağlanıyoruz.

RDS sunucusu üzerinde aşağıdaki regedit anahtarına gidiyoruz ve temp profillerini silmemiz gerekiyor.

HKLM\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\Current Version\ProfileList

Örnek Temp Profili: S-1-5-22-987635098-8998673100-14674936667-4334.bak (değer sonunda .bak olan tüm anahtarlar temp profilleri işaretlemektedir.)

Daha sonra C:\Users altında bulunan temp profillerin tamamını silmemiz gerekmektedir.

Daha sonra RDS sunucusunu yeniden başlatarak bu sorunun çözüldüğünü doğrulayabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: