Winget 1.0 Kurulumu ve Yazılım Yükseltme İşlemleri

Yazılım yönetim/kurulum/güncelleme işlemleri için çok mu zaman harcıyorsunuz? Eğer benim gibiyseniz, muhtemelen iş istasyonunuzda yüklü olan yönetim araç kutunuzda çok sayıda araç, yazılım, yardımcı program, araç ve diğer birçok şey kullanıyorsunuzdur. Microsoft’un Winget 1.0 resmi olarak yayınladığı haberini görmüş olabilirsiniz. Şimdi kişisel lab ortamımıza Winget kurulumu nasıl yapılır ondan bahsedelim.

Winget Nedir?

Linux yöneticisi olanlar, işletim sistemlerinde yerleşik bir paket yöneticisine sahipler. Aslında bu durum Windows Sistem yöneticilerinin kıskandığı bir durum olarak lanse edilebilir. 🙂 Windows tarafında Winget yayınlanana kadar herhangi bir paket yöneticisi bulunmuyordu. Aslında Chocolatey gibi işlevsel araçlar var ama işletim sistemi içerisinde gömülü olmadığı için fazla heyecan verici değil 🙂

Winget tam da bahsettiğimiz şey – Windows yöneticilerinin yüklü paketleri güncel tutmak için kullanabileceği yerel bir komut satırı paket yöneticisi. Paketleri güncellemekle kalmaz, aynı şekilde yükleyebilir ve mevcut ve yüklü paketlerle ilgili bilgileri görüntüleyebilirsiniz.

Winget komutları

Winget 1.0 Kurulumu

Winget 1.0 kurulumu için iki tür yöntem bulunmakta.

En son Uygulama Yükleyicisini yükleyen doğrudan yükseltme yükleyicisini kullandığınızda, Winget 1.0’ı içeren en son sürümle zaten yüklemiş olabileceğiniz App Installer’ınızı doğrudan indirip güncelleyecek / yükleyecek aşağıdaki ekranı göreceksiniz.

Winget 1.0 kurulumu tamamlandıktan sonra aşağıda ki gibi bir görsel sizi karşılayacak.

Sisteminizde yükseltmeyi bekleyen yazılımların hangilerini öğrenmek istiyorsanız aşağıda ki komutu kullanabilirsiniz.

winget upgrade

Sistemim üzerinde yükseltmeyi bekleyen uygulamaları yukarıda ki görselde gösterdi. Yazılım yükseltme işlemlerini hangi komut ile gerçekleştireceğiz.

winget upgrade --all

Gördüğün gibi -all komutu ile winget içerisinde bulunan tüm yükseltmeleri otomatik şekilde güncelleyebilirsiniz. Yükseltme işlemi yaparken -h komutu ile sessiz bir kurulum gerçekleştirebilirsiniz.

Winget 1.0 ile bazı yükseltmeleri gerçekleştirirken “Installer hash does not match; this cannot be overriden when running as admin” hatası ile karşılaşabilirsiniz. Bu hata ile ilgili gerekli araştırmayı ve gerekli denemeleri sağlamadım onun için bir sonraki yazımda bunun çözümünü paylaşacağım.

Winget ile ilgili ayarları yapacağınız ayrıntılı olarak ayarlara göz atabileceğiniz bir github sayfası bulunmakta.

winget-cli/Settings.md at master · microsoft/winget-cli · GitHub

Winget ayarlarını yazabileceğiniz ve winget settings, schema.json dosyasını json’u düzenlemek için yapılandırılmış düzenleyicide başlatabilirsiniz. Winget ile çeşitli şeyleri kontrol etmek için dosyayı kullanarak çok çeşitli olasılıklara sahip olacaksınız gibi görünüyor.

Winget’i yazılımınızı otomatik olarak güncellenecek şekilde zamanlama

Geçmişte Chocolatey ile çeşitli iş istasyonlarında yaptığım gibi, zamanlanmış bir görevle kullanmak istediğiniz bir toplu iş dosyası veya PowerShell dosyası ile otomatik güncelleştirmeleri zamanlamak için winget kullanma olasılığı bulunuyor. Winget yükseltme komutunu bir komut dosyasına yer ayarlayabilir ve sonra komut dosyasını gece gibi belirli bir aralıkta çağrılan zamanlama göreviyle çağırabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

%d